Loodussõbralik pakendamine. Mida kasutada?

Raamatuvahetusse on tulnud mitmeid kirju, kus küsitakse kogemuspõhiseid soovitusi, kuidas tellitud raamatud peaksid pakendatud saama, et nad saaksid turvaliselt edasi tellija poole liikuda. Ikka nii, et laitmatus seisukorras teele saanud raamat jõuaks kohale sama viksi ja viisakana.

Kuigi tahaks uskuda, et kõik postitöötajad kohtlevad absoluutselt kõiki nende käest läbi käivaid pakke õrnalt kui tibupoegasid, siis kahjuks tasub tõepoolest realistlikumalt arvestada, et pakke tuleb neil käsitleda küllaltki kiirelt ja efektiivselt. Tihtipeale ülemääraseks helluseks isegi parima tahtmise juures aega ei jää.

Seega tasub pakendamisel silmas pidada, et mõnikord on rohkem parem kui vähem. Samas tahaks küllap igaüks, et ökoloogiline jalajälg väga raskeks ei muutuks ning loodussaadete kanalitelt saaks endiselt vaadata katastroofdokumentaalide asemel rohkem ikka värvikaid looma-ja taimeriigist pajatavaid saateid.

Taaskasutus

Raamatuvahetuse meeskonna põsed on sügisetuulte käes kena punaka tooni saanud, aga sisu poolest kaldume ikka sinna rohelise suunas. Seega meiepoolne esimene soovitus on oma kodus alustuseks väikestviisi uurimisekspeditsioon ette võtta ja rahulikult tervama pilguga ringi vaadata.

Kindlasti on paljudel kuhugi sahtlitesse, riiulitesse ja kappidesse kogunenud hunnik “läheb veel tarvis” varandust. Olgu selleks vana tapeedirull, sünnipäeva- ja jõulukingituste pakkepaberid, suur nutsakas kilekotte, ostlemise kõrvalsaaduseks olevad paberkotikesed, pappkastid, mulliümbrikud, ümbrised, karbid. Kõike seda annab väikese loovuse ja MacGyverliku lähenemisega raamatule enne posti viimist kenasti asjakohaseks pakendiks ümber sättida.

Uus ja loodussõbralik

Kellel aga parasjagu pakendamisfantaasia ei tööta, aega selliseks käsitööks ei ole või kelle jaoks paneb hooajaväliselt jõulukingituste pakkepaberi kättevõtmine vanast traumast vasaku silma kergelt tõmblema? Ka nende jaoks on õnneks tekkinud tavapäraste mullikiledega polsterdatud ümbrikute kõrvale igapäevaseks mugavaks kasutamiseks päris mitmeid loodussõbralikke variante.

Meie avastasime näiteks hiljuti vahva alternatiivi, mida pakub Eesti oma ettevõtte Woola. Juba nimigi annab väikese vihje, mis materjali nende toodete puhul on kasutatud. Woola pakendid on tõepoolest valmistatud suuremas osas lambavilla jääkidest, mis on tootmisprotsessidest üle jäänud ning vastasel juhul lihtsalt kuuluks hävitamisele.

Villa tarnijate valimisel on nad endale seadnud ülla eesmärgi, et koostööd tehakse ainult nendega, kes suudavad tagada lammaste heaolu. Oluline on ju, et ka villa “annetajad” elaksid igati täisväärset elu. Õnnelike kanade kõrval ei ole vähemtähtsad õnnelikud lambad.

Woola villaümbrik. Pehme, mõnus ja kasulik

Oleme neid ümbrikuid lähemalt uurinud, oma käega katsunud ja prooviks korra nuusutanud ka (no ei olnud kasuka lõhna juures) ning tõepoolest, lisaks suurepärasele funktsionaalsusele on nad lihtsalt nii pehmed ja mõnusad.

Kuna Woola villaümbrik koosneb kahest kihist, villast ja paberist, mis on üksteisest lihtsasti eraldatavad (et mõlemad materjalid saaks kergelt uuesti kasutusse suunata), siis avastasime üsna ruttu ka ümbriku soojale villasisule omapärase lisakasutusvõimaluse.

Kui mõni raamat oli vaja kotti kaasa pista või kõrvaliste näppude eest lugemispausi ajal varjule panna, siis sobis talvist lumevaipa meenutav villakiht väga hästi kasutusele võtta ka kohevpehme raamatupesa ehk raamatu kaitseümbrisena.

Uuri veel

Lisaks tasub koduseid pakkimisvahendeid juurde hankides tutvuda postkontorites, pakendikeskustes ja poodides saadaval olevate erinevate öko- ja rohemärgistusega toodetega.

Ka paberpolsterdusega/pabermasstäitega turvaümbrikud on igati teretulnud asendused masskasutuses olevatele mulliümbrikutele. Tutvust võib teha näiteks populaarsete Kraft ja SUMO® toodetega.

Kui varem tähendas spetsiaalne märgistus kahjuks ka tingimata hirmkallist hinda, siis õnneks enam nii suurt hinnavahet ei ole märgata ning valikuvõimalusi on teadlikul tarbijal tunduvalt rohkem.