Ava menüü
 
Login
Sulge

Registreeru ja hakka raamatuid vahetama!

või

Liitu e-mailiga!

Oled juba registreerunud? Logi sisse.

Status unknown
Sulge

Tere tulemast tagasi!

või emailiga

Ei ole kontot? Registreeru.

Sulge

Saada parooli vahetamise link...

Status unknown
Tundmatu Carl Robert Jakobson

Tundmatu Carl Robert Jakobson

2006
189 lk
Neli senitundmatut C.R. Jakobsoni käsikirja - muuhulgas esimene eesti näidend "Kuuno ja Salme".

1989.—2006. aastani on ilmunud ärkamisaja ning selle eelloo ja jätku kohta paarkümmend raamatukujulist uurimust ja ülevaadet.

Peab olema väga jõukas ja kirglik ajaloosõber, et neid kõiki oma kodusesse riiulisse muretseda. Lihtsalt lugeda on neid jõukohasem, kuigi ajaviiteks pole neist kirjutatud ükski.

Soovitan otsida lugemiseks ka värskeimat raamatut Carl Robert Jakobsonist. Selleks on mullu Tartus ilmunud «Tundmatu Carl Robert Jakobson». Autor on Eesti kultuuriloolise arhiivi vanemteadur filosoofiadoktor (2003) Vello Paatsi.

Vello Paatsi on arhiivimeelega interdistsiplinaarne uurija, kes töötab haridus- ja kultuuriloo piirides, ajaliseks keskkohaks XIX sajand.


Info otse algallikatest

Kõnealuse raamatu pealkiri ei ole põrpiv, sest see ei käsitle küsimusi, millele me Jakobsoni kohta veel vastata ei oska, ega spekuleeri hüpoteesidega.

Vello Paatsi on publitseerinud viis käsikirja ehk teinud muu hulgas ära väga vajaliku töö ajaks, kui meie ühiskond on kosunud sedavõrd, et jaksab avaldada ka Jakobsoni kogutud teosed.

Need viis käsikirja on Jakobsoni näidend «Kuuno ja Salme ehk Kadunud vahesein» (1870), populaarsed ülevaated Lombardia usu-uuendajast Arnoldist (1871) ning inglise piiblitõlkijast ja reformatsiooni vaarisast John Wyclifist (1871), Jakobsoni kiri Riia üksiktsensori «ametkonnale», parandamaks üht kärbet «Kolmes isamaa kõnes» (1870), ning tulevase Eesti Kirjameeste Seltsi ajaliselt esimene põhikiri (1868), mille kirjutas Jakobson.

Nagu mitme teise epohhi puhul, rajanevad meie üldisemad teadmised ka ärkamisaja kohta sagedasti sellel, mida on kirjutatud tagantjärele, mitte ajakohastel algallikatel. Vello Paatsi suurim teene ongi see, et ta on toonud esile need algallikad, mille kaudu saab näha, kuidas kõik tegelikult oli, kui kasutada saksa ajaloouurimise klassiku Leopold v. Ranke (1795—1886) sõnu.

Tänu Vello Paatsi publikatsioonile on nüüd selgemini jälgitav, kuidas sündis eestikeelne «oma» näitekirjandus, milles Carl Robert Jakobson oli varasem kui Lydia Koidula.

Tema raamatust võib uurida sedagi, kuidas töötas ärkamisaegne tsensuur. Jakobsoni «Kolme isamaa kõne» kohta näitas seda omal ajal lähedalt Rudolf Põldmäe (1991). Vello Paatsi pakub nüüd lisa, mis on seda väärtuslikum, et puudutab küsimust, mis oli terav siis ja on ka praegu, nimelt kuidas selgitada teoloogilisi vastasseise.

Väärib tähelepanu, et Jakobson tegi seda keskaja, tähendab epohhi kaudu, millest peremeheks saaval eestlasel ei võinud olla mingit süstemaatilist ega põhjalikku ettekujutust.


Neli uurimust

Tehkem oma Jakobsoni-teemalises lugemisvaras pisut revisjoni.

Esimene tuulenuusutamisest sõltumatum uurimus Jakobsoni kohta pärast Teist maailmasõda oli tegelikult Rudolf Põldmäe koostatud elulooline kronoloogia (1961, 1976), mis haaras aega aastast 1841 kuni veebruar 1878.

Märkmetes olid koostajal valmis ka aastad 1878—1882, kuid ta ei tahtnud neid trükki anda enne, kui on ilmunud Herbert Laidvee Jakobsoni bibliograafia. See ilmus alles 1991 ja nii on Jakobsoni detailne kronoloogia lõpetamata.

Teine käsiraamatulik uurimus on Ea Janseni teos «C. R. Jakobsoni «Sakala»» (1971), mida autor kaitses doktoritööna juba 1968. aastal. Ajaliselt kolmandana tunnustan Rudolf Põldmäe üksikuurimuste kogu «C. R. Jakobsoni teedest ja töödest» (1985).

Rudolf Põldmäe oli episoodiuurija, keda samas huvitas siiski üldine pilt ning selle andmine võimalikult avara lugejaskonna kätte. Tema ei kärsinud seda pilti kinni hoida, kuni kõik uuritud saab.

Neljandana maksab kätte võtta professor Jüri Kuuma koostatud raamat «Carl Robert Jakobson — talurahva õpetaja ja põllumees» (Saku, 2002). See on tõhus teejuht Jakobsoni ellu ja tegevusse, pisut romantiline, kuid teaberikas. Muu hulgas leiab lugeja sealt Jakobsoni eluloolise kronoloogia täies pikkuses ja tähtsamate sündmuste loendi ka pärast tema surma.


Tööd on veel küllalt

Mis aga puudub, on tänapäevane väljaanne Carl Robert Jakobsoni teostest ja kirjavahetusest. Teaduslikku väljaannet kirjavahetusest on alustatud korduvalt, kuid avaldatud on ainult pudemeid.

Siit kaks suuremat ülesannet: korralik ülevaade Jakobsoni eluloost ja tööst ehk jätk Jüri Kuuma raamatule ning kommenteeritud valik Jakobsoni kirjutistest ja kirjavahetusest.

Kohe ei valmi kumbki, aga ajalugu ei taha venitamist.
Peeter Olesk

https://sakala.postimees.ee/2179651/carl-robert-jakobsoni-teema-pole-endiselt-ammendunud

Seda raamatut pakub

 • Jane
  Jane, Tartu
  Väga usaldusväärne,
  hinne 5
  nagu uus
  18. märts 2018

Seda raamatut soovib

 • Jaanika
  Jaanika

Raamatuvahetus

Vaheta oma kasutult seisvad raamatud uute ja huvitavamate vastu.
Sulge
Sulge
Profile picture

Sulge

Tundmatu Carl Robert Jakobson

Profile picture


 
Soovid käest-kätte üleandmist?
Lisa ettepanek ja info!
 
0€
Soovid Collect.Neti pakirobotisse?
Lisa ettepanek ja info!
Sulge
Läks hästi

Edastasime tellimuse!

5 vahetust

Sobib alustajale ja väikesele vahetajale

5.00 €

1.00€/vahetus
vahetusõigus ei aegu
Sulge

Sõnum edastatud!

Salvestan

Aitäh!
Sulge

Loo uus riiul

Lisa
Läks hästi
Sulge

Nüüd aktiveeri konto!

Palun mine oma meilboksi ja ava Raamatuvahetuselt saabunud meil. Seal kinnita oma meiliaadress, et aktiveerida konto.

Alustuseks paku vahetamiseks raamatuid!

Pane oma raamaturiiulilt pakkumisse vähemalt 5 raamatut, mille eest saad 1 punkti.

Iga raamat, mille tellid, maksab 1 punkti. Iga raamat, mis sinult tellitakse, lisab sulle 1 punkti.

Lisa pakkumisse raamatuid!

Oled ära kasutanud punktid, mille said raamatute eest, mis sa pakkusid vahetuseks.
Mida paremaid ja mida rohkem raamatuid pakud, seda suurem on võimalus teenida lisapunkte, kui sinult raamatuid tellitakse.

Sinu tellimispunktid on otsas!

Mida rohkem ja paremaid raamatuid pakkumisse lisad, seda suurem on tõenäosus teenida uusi punkte.

Sulge

Soovinimekiri aitab leida raamatuid

Kui Soovinimekirja lisatud raamat ilmub pakkumisse, saadetakse Sulle selle kohta e-mail.

Sulge

Sinu esimene tellimus õnnestus!

Saatsime teate raamatu omanikule, et ta raamatu lähimal ajal posti paneks.

Aitäh!

Aitäh!

Makse ebaõnnestus

X
Sulge

Sisesta raamatu andmed

Lisa parem pilt või kirjeldus. Väljalaske aastat muuta ei saa, selleks lisa uus raamatukirje.
Lisa
 
Sulge
Sulge

lisati Sinu soovinimekirja
Jätka
Ära jää raamatust ilma!
Telli kohene SMS teavitus, kui mõni Su sooviraamat tuleb pakkumisse.


Kümme SMSi (0.45€/tk)
minu numbrile Muuda
Sulge

Kustutan postituse?

Sulge

Kustutan raamatu riiulilt?

Sulge

Kustutan postituse jäädavalt?

Sulge

Taastan postituse?