Ava menüü
 
Login
Sulge

Registreeru ja hakka raamatuid vahetama!

või

Liitu e-mailiga!

Oled juba registreerunud? Logi sisse.

Status unknown
Sulge

Tere tulemast tagasi!

või emailiga

Ei ole kontot? Registreeru.

Sulge

Saada parooli vahetamise link...

Status unknown
Kapral Teisest maailmasõjast
Vahetatud
1 kord
viimati
2 aastat tagasi

Kapral Teisest maailmasõjast

1995
218 lk
Kaks lugejaemotsiooni seda raamatut käest pannes: kahjutunne teksti otsasaamisest kõigepealt ning kohe seejärel soov teos kellelegi edasi ulatada: loe sina ka. Poes saavad raamatud, ka head raamatud praegu pikalt oma lugejat oodata. Kui hea raamat kord juba lugejate poolele jõudnud on, olgu ta siis ka käibel ja rõõmustagu inimesi!

Sõda ei saa nooruse vastu
Niisiis on lugeja talle sümpaatse raamatuga kokku saanud. Meeldimine jääb muidugi subjektiivseks, olgu tegemist raamatu või inimesega. Või ka nende kahega üheskoos, nagu seekord lugu ongi. Just jutustaja maailm, tema kogemus, tema isik ja kuju on, mis teevad selle raamatu ning teevad huvitava raamatu.
Otse pealkirjas nimetatud maailmasõda on andnud tausta ja miljöö, mis ju ka iseenesest huvi tekitab. On aga tahtmine väita, et kirjutatud ei ole sõjamälestuste ega sõjas väljakasvanud paguluse pärast. Aga mispärast siis? "Mälestustega on nii, et noopõlve tuttavad tüdrukud ei vanane iialgi," kirjutab Herman Pallas (lk 91). See ei tarvitse niiviisi olla kõikide meenutajate puhul, aga seekord on:
"Vaatasin, kuidas ta kergel sammul kaugenes. Pea kohal kahistas lehti kerge suvetuul. Heleroheliste lehtede vahel veiklesid kuldsed päikeselitrid. Niimoodi värelevad päikeselaigud ainult nooruses. Ja ainult nooruses tunned sa säärast ootamatut ja sihitut õnne ja ängi korraga, millele ei oska nimegi anda, kui vaatad, kuidas üks ilus tüdruk kiirel sammul kaugeneb.
Nagu nüüd aru saan, ei suutnud isegi maailmasõda mind noorusest ilma jätta." (lk 93)
Kas Pallas on lugenud Smuuli? Ei ole tõenäoline ja ei ole lõpuks ka oluline. Aga nood poole sajandi kaugusel värelevad päikeselaigud elustuvad tõepoolest ja noor inimene nende mõjuväljas. Nii et peamine ei ole sõda ega pagulus, vaid inimese noorus - ehk siis inimene, kes ei ole oma noorust unustanud, ei ole sellest loobunud. Täpne mäletamine ja täpsed sõnad, mille läbi vägagi lihtsad seigad tähenduse saavad.
Kas humoristlik ja pretensioonitu?
Raamatu lõpuosas alanud pagulus on Herman Pallase hiljem Kanadasse viinud, kus raamat kirjutatud ongi. Selle kirjanduslik toimetaja Teet Kallas juhib tähelepanu teose mitmele olulisele iseärasusele. Näiteks nimetab ta "stoilist ja rahulikku ürghuumorit".
Mis on ürghuumor? Minu seekordses lugejamuljes siis mitte lajatav nali, vaid vaatenurk, muigvel maailmanägemine, loomuomane oskus, õigemini siis kalduvus hästi tõsiseid asju natuke niiviisi pöörata, et pinge kaob ning tekib võimalus muiata. Raamatu puhul siis ka oskus sellest tooni tõstmata rääkida. Saatetekstides esitatud viide Shvejkile jääb mu meelest üsna ligikaudseks. Mulle tuli meelde hoopis Ilmar Taska Voldemar Juhanson oma kaaslastega: sealgi noored eestlased neile võõras Teises maailmasõjas, kaitserüüks nali ja pila, humoristlik vaatenurk väga tõsistele asjadele. Pallase raamatu peategelane sobiks hästi Talve soomepoiste seltsi.
Pretensioonitud episoodid
Kallas nimetab ka Pallase proosa pretensioonitust. See on täiesti olemas - kas või näiteks juba selles, et on piirdutud mõneleheküljeliste episoodide kronoloogilise reaga. Aga ka üldhoiakus, jutustaja ja tema raamatu autobiograafilise peategelase pingevabas suhtlemises, koturnide täielikus puudumises. Kui aga tulemust, raamatu kunstimõõtu silmas pidada, võib pretensioonitusejutt küsitavana tunduda küll. Kes on lugenud, see mäletab Harri Haameri Siberi-mälestuste raamatut "Meie elu on taevas" (1993).
Mõlema raamatu meetod on seesama: konkreetne etapp jutustaja elust, mis esitatakse tihendatud episoodidena. Pallasel on need aastad 1943-1945: Saksa sõjaväes Peipsi taga ja Leningradi all, taganemine, 1944. aasta sügisel üle noatera Rootsi, esimesed kogemused pagulasena. Kadestamistväärt on Pallase oskus keskenduda. Näiteks Rootsi-episoodides vilksatavad Jaan Lattik, Bernard Kangro ja mõni teinegi nimekas kultuuriinimene. Tõepoolest ainult vilksatavad, tegemist ei ole ju mälestustega üldse ega kultuurilooliste memuaaridega, vaid mälestustega jutustaja noorusest.
Et raamat on kirjutatud Kanadas, oleks ülekohtune mitte nimetada selle väga head eesti keelt. Millega toimetaja teadmised ja hoolikus paraku täies ulatuses sammu pidanud ei ole.
üLO TONTS

Seda raamatut pakuvad

 • Mart
  Mart, Tallinn
  Väga usaldusväärne,
  hinne 5
  hea
  7. mai 2017
 • Arts
  Arts, Tallinn
  Väga usaldusväärne,
  hinne 5
  hea
  28. jaan 2018

Raamatuvahetus

Vaheta oma kasutult seisvad raamatud uute ja huvitavamate vastu.
Sulge
Sulge
Profile picture

Sulge

Kapral Teisest maailmasõjast

Profile picture


 
Soovid käest-kätte üleandmist?
Lisa ettepanek ja info!
 
0€
Soovid Collect.Neti pakirobotisse?
Lisa ettepanek ja info!
Sulge
Läks hästi

Edastasime tellimuse!

5 vahetust

Sobib alustajale ja väikesele vahetajale

5.00 €

1.00€/vahetus
vahetusõigus ei aegu
Sulge

Sõnum edastatud!

Salvestan

Aitäh!
Sulge

Loo uus riiul

Lisa
Läks hästi
Sulge

Nüüd aktiveeri konto!

Palun mine oma meilboksi ja ava Raamatuvahetuselt saabunud meil. Seal kinnita oma meiliaadress, et aktiveerida konto.

Alustuseks paku vahetamiseks raamatuid!

Pane oma raamaturiiulilt pakkumisse vähemalt 5 raamatut, mille eest saad 1 punkti.

Iga raamat, mille tellid, maksab 1 punkti. Iga raamat, mis sinult tellitakse, lisab sulle 1 punkti.

Lisa pakkumisse raamatuid!

Oled ära kasutanud punktid, mille said raamatute eest, mis sa pakkusid vahetuseks.
Mida paremaid ja mida rohkem raamatuid pakud, seda suurem on võimalus teenida lisapunkte, kui sinult raamatuid tellitakse.

Sinu tellimispunktid on otsas!

Mida rohkem ja paremaid raamatuid pakkumisse lisad, seda suurem on tõenäosus teenida uusi punkte.

Sulge

Soovinimekiri aitab leida raamatuid

Kui Soovinimekirja lisatud raamat ilmub pakkumisse, saadetakse Sulle selle kohta e-mail.

Sulge

Sinu esimene tellimus õnnestus!

Saatsime teate raamatu omanikule, et ta raamatu lähimal ajal posti paneks.

Aitäh!

Aitäh!

Makse ebaõnnestus

X
Sulge

Sisesta raamatu andmed

Lisa parem pilt või kirjeldus. Väljalaske aastat muuta ei saa, selleks lisa uus raamatukirje.
Lisa
 
Sulge
Sulge

lisati Sinu soovinimekirja
Jätka
Ära jää raamatust ilma!
Telli kohene SMS teavitus, kui mõni Su sooviraamat tuleb pakkumisse.


Kümme SMSi (0.45€/tk)
minu numbrile Muuda
Sulge

Kustutan postituse?

Sulge

Kustutan raamatu riiulilt?

Sulge

Kustutan postituse jäädavalt?

Sulge

Taastan postituse?